Мекотели може да бъде забавление за всеки

Мекотели може да бъде забавление за всеки

Мекотели може да бъде забавление за всеки

Blog Article



Освен историческото си значение като източник на храна - особено в Далечния изток и Средиземно море - мекотелите са допринесли по много начини за човешката цивилизация. Черупките на каури (вид малки коремоноги) са били използвани като пари от местните групи, а перлите, които растат в стриди, в резултат на дразнене от пясъчни зърна, са били ценени от незапомнени времена.

Церкариен дерматит на долните крайници след проникването на причинителите на шистозомоза Сладководните охлювчета от някои тропически видове могат да бъдат междинен гостоприемник за ларвните форми на Смукалници, причиняващи при висшите гръбначни заболяването шистозомоза.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

Лушпите од забите, познати и како скафоподи, имаат долги, цилиндрични школки со пипала кои се протегаат од едниот крај, кои овие мекотели ги користат за јаже за плен од околната вода.

Бивалвите се карактеризираат со нивните обвивки и живеат и во морски и во слатководни живеалишта.

Очите на шпиц текат - какво да правя и как да намеря причината

Each and every time you click a hyperlink to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote inside your browser's search results, it will demonstrate the modern Wikiwand interface.

Двучерупчестите молби са втората най-разнообразна група мекотели , които се нареждат само след гастроподите по брой видове.

Защо тогава ни напомнят за нас самите? Текст: Оливия Джъдсън; Снимки: Дейвид Лийтшуагър Галерия

Двучерупчестите се характеризират със своите шарнирни черупки и живеят както в морски, така и в сладководни местообитания.

По-голямата част от мекотелите живеят в дълбокия океан и са сравнително мекотели безопасни от унищожаването на техните местообитания и опустошаването от хората, но това не е случаят със сладководните мекотели (т.

Покриването на вашите лезии, когато е възможно, може да помогне за предотвратяване на предаването на вируса на други хора и други части на тялото ви.

Овие мекотели немаат глави, а нивните тела целосно се состојат од „стапало“ во облик на клин.

Мекото тело кај школките е заштитено со черупки кои на предната страна може да се отвораат, а на задната страна се поврзани;

Report this page